Panasonic Electronic Components ERJ-8ENF5490V
ERJ-8ENF5490V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-8ENF5490V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 549 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
ERJ-8ENF5490V.pdf
Availability of ERJ-8ENF5490V
QUANTITY
ERJ-8ENF5490V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-8ENF5490V
Internal Part NumberEIS-ERJ-8ENF5490V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)549
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-8ENF5490V
Related LinksERJ-8E, ERJ-8ENF5490V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-8ENF5490V Details Description
Related parts for ERJ-8ENF5490V
TERM BLOCK PLUG 5POS 90DEG 3.5MM datasheet.pdf
TERM RING INSUL 6AWG #1/4 datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 2A 125VAC/VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LCD COG GRAPH 128X64 WH TRANSFL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
DSUB HD MALE PIN 26POS CRIMP datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.063" NYLON 6.22MM datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K OHM 5% 1012 datasheet.pdf
RES SMD 49.9K OHM 0.4W 3017 datasheet.pdf