Panasonic Electronic Components ERJ-8ENF54R9V
ERJ-8ENF54R9V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-8ENF54R9V
Brief Description
RES SMD 54.9 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
ERJ-8ENF54R9V.pdf
Availability of ERJ-8ENF54R9V
QUANTITY
ERJ-8ENF54R9V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-8ENF54R9V
Internal Part NumberEIS-ERJ-8ENF54R9V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)54.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-8ENF54R9V
Related LinksERJ-8E, ERJ-8ENF54R9V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-8ENF54R9V Details Description
Related parts for ERJ-8ENF54R9V
IC REG BUCK BOOST INV ADJ 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
MULTI-PAIR 2COND 22AWG 1000' datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN STRIP HEADER 5POS .100 datasheet.pdf
CAP MICA 6200PF 1% 300V RADIAL datasheet.pdf