Panasonic Electronic Components ERJ-8ENF6812V
ERJ-8ENF6812V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-8ENF6812V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 68.1K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
ERJ-8ENF6812V.pdf
Availability of ERJ-8ENF6812V
QUANTITY
ERJ-8ENF6812V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-8ENF6812V
Internal Part NumberEIS-ERJ-8ENF6812V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)