Panasonic Electronic Components ERJ-B1BJ5R6U
ERJ-B1BJ5R6U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-B1BJ5R6U
Brief Description
RES SMD 5.6 OHM 5% 2W 1020
Datasheet Download
ERJ-B1BJ5R6U.pdf
Availability of ERJ-B1BJ5R6U
QUANTITY
ERJ-B1BJ5R6U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-B1BJ5R6U
Internal Part NumberEIS-ERJ-B1BJ5R6U
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
LED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.6
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2010 (5025 Metric), 1020
Supplier Device Package1020
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-B1BJ5R6U
Related LinksERJ-B1, ERJ-B1BJ5R6U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-B1BJ5R6U Details Description
Related parts for ERJ-B1BJ5R6U
CAP TANT 2.2UF 25V 10% 2413 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 15V SOT323 datasheet.pdf
TOOL INSERT LOWER PADDLEBOARD datasheet.pdf
IC REG BST SEPIC ADJ 2.1A 6WSON datasheet.pdf
RES 825K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
SGE1510-2-0300A-2000C datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf