Panasonic Electronic Components ERJ-B1CJR16U
ERJ-B1CJR16U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-B1CJR16U
Brief Description
RES SMD 0.16 OHM 5% 2W 1020
Datasheet Download
ERJ-B1CJR16U.pdf
Availability of ERJ-B1CJR16U
QUANTITY
ERJ-B1CJR16U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-B1CJR16U
Internal Part NumberEIS-ERJ-B1CJR16U
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
LED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.16
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2010 (5025 Metric), 1020
Supplier Device Package1020
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-B1CJR16U
Related LinksERJ-B1, ERJ-B1CJR16U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-B1CJR16U Details Description
Related parts for ERJ-B1CJR16U
CONVERTER DC/DC 5V 5W OUT datasheet.pdf
INSERT MALE 10POS+1GND SCREW datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 900MA 130 MOHM TH datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
MULTI-PAIR 6COND 18AWG GRY 1000' datasheet.pdf
CONN FEMALE TERM 24-30AWG GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CAP FILM 910PF 1% 630VDC AXIAL datasheet.pdf