Panasonic Electronic Components ERJ-P06J273V
ERJ-P06J273V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-P06J273V
Brief Description
RES SMD 27K OHM 5% 1/2W 0805
Datasheet Download
ERJ-P06J273V.pdf
Availability of ERJ-P06J273V
QUANTITY
ERJ-P06J273V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-P06J273V
Internal Part NumberEIS-ERJ-P06J273V
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-P06J273V
Related LinksERJ-P0, ERJ-P06J273V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-P06J273V Details Description
Related parts for ERJ-P06J273V
RES SMD 487 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN FFC VERT 24POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 datasheet.pdf
IC SMART PWR SSR 2CH HEPTAWATT-7 datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV TRANS W/BASE 16DFF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONN HEADER 62POS .100 SGHT TAIL datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.4V 500MW SOT23-3 datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK-JACK SMA 50OHM datasheet.pdf