Panasonic Electronic Components ERJ-P6WF1022V
ERJ-P6WF1022V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-P6WF1022V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10.2K OHM 1% 1/2W 0805
Datasheet Download
ERJ-P6WF1022V.pdf
Availability of ERJ-P6WF1022V
QUANTITY
ERJ-P6WF1022V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-P6WF1022V
Internal Part NumberEIS-ERJ-P6WF1022V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors
Hot New Technologies
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-P6WF1022V
Related LinksERJ-P6, ERJ-P6WF1022V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-P6WF1022V Details Description
Related parts for ERJ-P6WF1022V
VALULINE 13" X 17" X 7" datasheet.pdf
RES SMD 715K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 SQ WW datasheet.pdf
RES SMD 280K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 3.6A SOT23 datasheet.pdf
RES 60.4 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 8.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf