Nichicon UWF1V4R7MCL1GB
UWF1V4R7MCL1GB picture photo
Mfg. Part Number
UWF1V4R7MCL1GB
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
UWF1V4R7MCL1GB.pdf
Availability of UWF1V4R7MCL1GB
QUANTITY
UWF1V4R7MCL1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UWF1V4R7MCL1GB
Internal Part NumberEIS-UWF1V4R7MCL1GB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesWF
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current25mA
Impedance5 Ohm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWF1V4R7MCL1GB
Related LinksUWF1V4R, UWF1V4R7MCL1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UWF1V4R7MCL1GB Details Description
Related parts for UWF1V4R7MCL1GB
IC SUPERVISOR MPU 4.65V 16TSSOP datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 8AWG BLUE 100' datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
MICRO-D PLUG 51POS SKT 36" WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 30MM datasheet.pdf
CONN LINE DRAIN CRIMP 1POS datasheet.pdf