Panasonic Electronic Components ERJ-PA3D2493V
ERJ-PA3D2493V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-PA3D2493V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 249K OHM 0.5% 1/4W 0603
Datasheet Download
ERJ-PA3D2493V.pdf
Availability of ERJ-PA3D2493V
QUANTITY
ERJ-PA3D2493V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-PA3D2493V
Internal Part NumberEIS-ERJ-PA3D2493V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHot New Technologies
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)249k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.018" (0.45mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-PA3D2493V
Related LinksERJ-PA, ERJ-PA3D2493V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-PA3D2493V Details Description
Related parts for ERJ-PA3D2493V
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
ADC 8BIT DUAL/SGL 1.5/3 128LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 2POS SNGL SMD datasheet.pdf
XCEDE RGHT 2PVH 4COL WK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
DIODE HEXFRED 70A 600V SOT-227 datasheet.pdf
500 TB RIS CLA RIGHT datasheet.pdf
22 MODII HDR SRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 330VAC AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2.0MM 15POS CBL MNT datasheet.pdf