Panasonic Electronic Components ERJ-S02F1200X
ERJ-S02F1200X picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S02F1200X
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 120 OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
ERJ-S02F1200X.pdf
Availability of ERJ-S02F1200X
QUANTITY
ERJ-S02F1200X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S02F1200X
Internal Part NumberEIS-ERJ-S02F1200X
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S02F1200X
Related LinksERJ-S0, ERJ-S02F1200X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S02F1200X Details Description
Related parts for ERJ-S02F1200X
CAP TANT 0.1UF 50V 10% AXIAL datasheet.pdf
KIT EVAL FOR HHCP 433MHZ XMITTER datasheet.pdf
CONN RCPT .50 16POS PCB datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 3KV Z5U RADIAL datasheet.pdf
A5 1.0KW 20 BIT INCREMENTAL datasheet.pdf
RES SMD 12.7K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 7.5UH 245MA 1.32 OHM datasheet.pdf
RES 43.148 OHM 0.6W 0.05% RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CR BKR MAG-HYDR 20A 480VAC/80VDC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS PIN datasheet.pdf