Panasonic Electronic Components ERJ-S02F1803X
ERJ-S02F1803X picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S02F1803X
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 180K OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
ERJ-S02F1803X.pdf
Availability of ERJ-S02F1803X
QUANTITY
ERJ-S02F1803X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S02F1803X
Internal Part NumberEIS-ERJ-S02F1803X
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)180k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S02F1803X
Related LinksERJ-S0, ERJ-S02F1803X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S02F1803X Details Description
Related parts for ERJ-S02F1803X
CONN UHF JACK STR SOLDER datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR 4.50V 10MSOP datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 5V 12V +/-12V 125W datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 47 OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN DIN HEADER 96POS datasheet.pdf
LAMP INCAND G3-1/2 BAY BASE LP datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE CLASS1 BK datasheet.pdf
RES SMD 270K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 610MA 520 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf