Panasonic Electronic Components ERJ-S03F1910V
ERJ-S03F1910V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S03F1910V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 191 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
ERJ-S03F1910V.pdf
Availability of ERJ-S03F1910V
QUANTITY
ERJ-S03F1910V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S03F1910V
Internal Part NumberEIS-ERJ-S03F1910V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)191
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S03F1910V
Related LinksERJ-S0, ERJ-S03F1910V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S03F1910V Details Description
Related parts for ERJ-S03F1910V
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC DIFF BUS TXRX 8-SOIC datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
RES 15K OHM .4W 1% RADIAL datasheet.pdf
RJI CABLE AWG 22/1 SOLID IP67 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB datasheet.pdf
CONN MOD JACK 4P4C VERT UNSHLD datasheet.pdf
ADAPTER M/M TYPE N/BNC 8GHZ datasheet.pdf