Panasonic Electronic Components ERJ-S06F6042V
ERJ-S06F6042V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S06F6042V
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 60.4K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
ERJ-S06F6042V.pdf
Availability of ERJ-S06F6042V
QUANTITY
ERJ-S06F6042V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S06F6042V
Internal Part NumberEIS-ERJ-S06F6042V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)60.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S06F6042V
Related LinksERJ-S0, ERJ-S06F6042V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S06F6042V Details Description
Related parts for ERJ-S06F6042V
RES SMD 220K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 88A TO-262 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 330 OHM 5% 400W datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
RES 145K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SBC VORTEX 800 MHZ 128MB datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.2A 4SSON datasheet.pdf