Panasonic Electronic Components ERJ-S12F4990U
ERJ-S12F4990U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S12F4990U
Brief Description
RES SMD 499 OHM 1% 3/4W 1812
Datasheet Download
ERJ-S12F4990U.pdf
Availability of ERJ-S12F4990U
QUANTITY
ERJ-S12F4990U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S12F4990U
Internal Part NumberEIS-ERJ-S12F4990U
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Supplier Device Package1812
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S12F4990U
Related LinksERJ-S1, ERJ-S12F4990U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S12F4990U Details Description
Related parts for ERJ-S12F4990U
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
LED REPL 12LED RND 470NM ULT BLU datasheet.pdf
CONN RECEPTACLE 8POS .100 30AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-6 datasheet.pdf
FIXED IND 240NH 350MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
RES 324 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
BUZZER 6-16 VDC 65-75DB PNL datasheet.pdf
CONN PLUG 0.4MM 15POS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 1KV 2A SOD57 datasheet.pdf