Panasonic Electronic Components ERJ-S1TJ561U
ERJ-S1TJ561U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S1TJ561U
Brief Description
RES SMD 560 OHM 5% 1W 2512
Datasheet Download
ERJ-S1TJ561U.pdf
Availability of ERJ-S1TJ561U
QUANTITY
ERJ-S1TJ561U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S1TJ561U
Internal Part NumberEIS-ERJ-S1TJ561U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)560
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S1TJ561U
Related LinksERJ-S1, ERJ-S1TJ561U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S1TJ561U Details Description
Related parts for ERJ-S1TJ561U
IC ADC 12BIT SER 200K 20SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS 2MM R/A SMD datasheet.pdf
CONN SMART CARD PUSH-PULL R/A datasheet.pdf
CONN RCPT TWISTLOCK 14-18AWG datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS VERT 2.5MM datasheet.pdf
AM8476S115 DIE PLATE #4 datasheet.pdf
CAP TANT 0.27UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 30K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP FILM 91NF 5% 1400VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf