Panasonic Electronic Components ERJ-S6SJR16V
ERJ-S6SJR16V picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S6SJR16V
Brief Description
RES SMD 0.16 OHM 5% 1/4W 0805
Datasheet Download
ERJ-S6SJR16V.pdf
Availability of ERJ-S6SJR16V
QUANTITY
ERJ-S6SJR16V Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S6SJR16V
Internal Part NumberEIS-ERJ-S6SJR16V
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)0.16
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S6SJR16V
Related LinksERJ-S6, ERJ-S6SJR16V Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S6SJR16V Details Description
Related parts for ERJ-S6SJR16V
FUSE GLASS 350MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:8 1GHZ 28PLCC datasheet.pdf
CONN CIC RCPT 32POS 2.54MM datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 50V 20% RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
IC POT DGTL 128TP LN LP 14-TSSOP datasheet.pdf
IC FIFO 8192X18 25NS 28DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
8310-14 STOP FINGER datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 250V SCREW datasheet.pdf