Panasonic Electronic Components ERO-S2PHF1540
ERO-S2PHF1540 picture photo
Mfg. Part Number
ERO-S2PHF1540
Brief Description
RES 154 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
ERO-S2PHF1540.pdf
Availability of ERO-S2PHF1540
QUANTITY
ERO-S2PHF1540 Order Process
Ship out your order
Specifications of ERO-S2PHF1540
Internal Part NumberEIS-ERO-S2PHF1540
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)154
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.067" Dia x 0.126" L (1.70mm x 3.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERO-S2PHF1540
Related LinksERO-S2, ERO-S2PHF1540 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERO-S2PHF1540 Details Description
Related parts for ERO-S2PHF1540
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X32MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CONN PLUG 50CKT DUAL VERT SMD datasheet.pdf
RES 6.81 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RELAY SSR SPST-NO 3A 24VDC datasheet.pdf
CONN HDR 26POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 50V 0.2W UMT3F datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf