Panasonic Electronic Components ERO-S2PHF2402
ERO-S2PHF2402 picture photo
Mfg. Part Number
ERO-S2PHF2402
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 24K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
ERO-S2PHF2402.pdf
Availability of ERO-S2PHF2402
QUANTITY
ERO-S2PHF2402 Order Process
Ship out your order
Specifications of ERO-S2PHF2402
Internal Part NumberEIS-ERO-S2PHF2402
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLERD, ERO Series 01/Jun/2009
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesERO
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)24k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.067" Dia x 0.126" L (1.70mm x 3.20mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERO-S2PHF2402
Related LinksERO-S2, ERO-S2PHF2402 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERO-S2PHF2402 Details Description
Related parts for ERO-S2PHF2402
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
68668-4-CUS.HDR RA 2X6 datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 8NS 165CABGA datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 178 TYPE A 27POS datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP4T datasheet.pdf
LED XLAMP XP-L 4000K WHITE SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.0027UF 5% 2000VDC AXI datasheet.pdf