Panasonic Electronic Components ERO-S2PHF2R70
ERO-S2PHF2R70 picture photo
Mfg. Part Number
ERO-S2PHF2R70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.7 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
ERO-S2PHF2R70.pdf
Availability of ERO-S2PHF2R70
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ERO-S2PHF2R70 Order Process
Ship out your order
Specifications of ERO-S2PHF2R70
Internal Part NumberEIS-ERO-S2PHF2R70
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLERD, ERO Series 01/Jun/2009
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesERO
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)2.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.067" Dia x 0.126" L (1.70mm x 3.20mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERO-S2PHF2R70
Related LinksERO-S2, ERO-S2PHF2R70 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERO-S2PHF2R70 Details Description
Related parts for ERO-S2PHF2R70
RES SMD 14K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 16.9 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 1.5KV NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 3.57K OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 154 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 40POS VERT .8MM SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
INDICATOR 8MM FIXED HI WHT 220V datasheet.pdf
RES SMD 549 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CAP FILM 3.3NF 20% 630VDC datasheet.pdf