Panasonic Electronic Components ERO-S2PHF42R2
ERO-S2PHF42R2 picture photo
Mfg. Part Number
ERO-S2PHF42R2
Brief Description
RES 42.2 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
ERO-S2PHF42R2.pdf
Availability of ERO-S2PHF42R2
QUANTITY
ERO-S2PHF42R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of ERO-S2PHF42R2
Internal Part NumberEIS-ERO-S2PHF42R2
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)42.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.067" Dia x 0.126" L (1.70mm x 3.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERO-S2PHF42R2
Related LinksERO-S2, ERO-S2PHF42R2 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERO-S2PHF42R2 Details Description
Related parts for ERO-S2PHF42R2
TRIMMER 1K OHM 0.2W TH datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM SOT23-5 datasheet.pdf
RES 64.9K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 580MA 240 MOHM datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 15' NM NM datasheet.pdf
FIXED IND 173UH 540MA 600 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
CORD 4 POS MALE, RA 6M 22 AWG datasheet.pdf
DIODE ZENER 14V 2W DO204AL datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 500MW DO35 datasheet.pdf