United Chemi-Con ERWE401LGN102MAC0M
ERWE401LGN102MAC0M picture photo
Mfg. Part Number
ERWE401LGN102MAC0M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 400V SCREW
Datasheet Download
ERWE401LGN102MAC0M.pdf
Availability of ERWE401LGN102MAC0M
QUANTITY
ERWE401LGN102MAC0M Order Process
Ship out your order
Specifications of ERWE401LGN102MAC0M
Internal Part NumberEIS-ERWE401LGN102MAC0M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesRWE
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.9A
Impedance-
Lead Spacing0.500" (12.70mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)4.724" (120.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERWE401LGN102MAC0M
Related LinksERWE401LG, ERWE401LGN102MAC0M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ERWE401LGN102MAC0M Details Description
Related parts for ERWE401LGN102MAC0M
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 18DIP datasheet.pdf
RES SMD 127 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN RCPT 228POS VERT .025 SMD datasheet.pdf
IC 1394B OHCI-LYNX CTRLR 168BGA datasheet.pdf
IC USB SWITCH DUAL SPDT 10UTQFN datasheet.pdf
CYLINDER INSERTION datasheet.pdf
Connector Socket 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
LED 3MM REG DIFF BI-LEVEL datasheet.pdf