Panasonic Electronic Components ERX-1SJ1R5
ERX-1SJ1R5 picture photo
Mfg. Part Number
ERX-1SJ1R5
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.5 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
ERX-1SJ1R5.pdf
Availability of ERX-1SJ1R5
QUANTITY
ERX-1SJ1R5 Order Process
Ship out your order
Specifications of ERX-1SJ1R5
Internal Part NumberEIS-ERX-1SJ1R5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesERX
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.5
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.354" L (2.80mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERX-1SJ1R5
Related LinksERX-1, ERX-1SJ1R5 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERX-1SJ1R5 Details Description
Related parts for ERX-1SJ1R5
RES ARRAY 4 RES 820K OHM 8SIP datasheet.pdf
CONN HEADER VH SIDE 3POS 3.96MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 6.8UF 100V X7S SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
MOSFET N-CH 250V 8A IPAK datasheet.pdf
CAP TRIM 4-20PF 175V THRU HOLE datasheet.pdf