Panasonic Electronic Components ERX-1SJ1R8
ERX-1SJ1R8 picture photo
Mfg. Part Number
ERX-1SJ1R8
Brief Description
RES 1.8 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
ERX-1SJ1R8.pdf
Availability of ERX-1SJ1R8
QUANTITY
ERX-1SJ1R8 Order Process
Ship out your order
Specifications of ERX-1SJ1R8
Internal Part NumberEIS-ERX-1SJ1R8
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.8
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.354" L (2.80mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERX-1SJ1R8
Related LinksERX-1, ERX-1SJ1R8 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERX-1SJ1R8 Details Description
Related parts for ERX-1SJ1R8
TRIAC 600V 4A TO220F datasheet.pdf
IC BUFFER 4OUTPUT DIFF 28-SSOP datasheet.pdf
CAP CER 4.9PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRY 16.5"L X 14.72"W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CAP NIOB OXID 33UF 20% 6.3V 2312 datasheet.pdf