Panasonic Electronic Components ERZ-V20D112
ERZ-V20D112 picture photo
Mfg. Part Number
ERZ-V20D112
Brief Description
VARISTOR 990V 7.5KA DISC 20MM
Datasheet Download
ERZ-V20D112.pdf
Availability of ERZ-V20D112
QUANTITY
ERZ-V20D112 Order Process
Ship out your order
Specifications of ERZ-V20D112
Internal Part NumberEIS-ERZ-V20D112
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesZNR® Surge Absorbers
Standard Package50
SeriesZNR®
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)990V
Varistor Voltage (Typ)1100V (1.1kV)
Varistor Voltage (Max)1210V (1.21kV)
Current - Surge7.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts680VAC
Maximum DC Volts895VDC
Energy620J
Package / CaseDisc 20mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERZ-V20D112
Related LinksERZ-V, ERZ-V20D112 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERZ-V20D112 Details Description
Related parts for ERZ-V20D112
REGU 15A 24VIN 2.5V TO 5.6VOUT S datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 820K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC REGISTER 8BIT SCAN 28-PLCC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
RES CHAS MNT 15 OHM 5% 12W datasheet.pdf
CABLE FIBER OPTIC 10M datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 125V datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 0.05W CST3 datasheet.pdf
IC FLASH 2MBIT 100MHZ 8TSSOP datasheet.pdf