Intel ES80L188EB13
ES80L188EB13 picture photo
Mfg. Part Number
ES80L188EB13
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU I186 13MHZ 80QFP
Datasheet Download
ES80L188EB13.pdf
Availability of ES80L188EB13
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ES80L188EB13 Order Process
Ship out your order
Specifications of ES80L188EB13
Internal Part NumberEIS-ES80L188EB13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
Seriesi186
PackagingTray
Core Processor80C186
Number of Cores/Bus Width1 Core, 16-Bit
Speed13MHz
Co-Processors/DSP-
RAM Controllers-
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet-
SATA-
USB-
Voltage - I/O3.0V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Security Features-
Package / Case80-BQFP
Supplier Device Package80-PQFP (14x20)
Additional InterfacesSerial Communications Unit (SCU)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ES80L188EB13
Related LinksES80L1, ES80L188EB13 Datasheet, Intel Distributor
ES80L188EB13 Details Description
Related parts for ES80L188EB13
RES ARRAY 3 RES 39 OHM 6SIP datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN AC OUTLET 2.8MM SLD SNAP IN datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CAP CER 360PF 100V 10% BP 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
1/2" FRAY RES FR BRDD SLVING datasheet.pdf
CAP CER 4PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf
OSC XO 12.000MHZ CMOS, TTL SMD datasheet.pdf
BOX RECP 110 POS C/E datasheet.pdf