Abracon Corporation ABLS-4.897MHZ-20-R70-D-T
ABLS-4.897MHZ-20-R70-D-T picture photo
Mfg. Part Number
ABLS-4.897MHZ-20-R70-D-T
Brief Description
Crystal 4.8970MHz 50ppm 20pF 70 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US
Datasheet Download
ABLS-4.897MHZ-20-R70-D-T.pdf
Availability of ABLS-4.897MHZ-20-R70-D-T
QUANTITY
ABLS-4.897MHZ-20-R70-D-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ABLS-4.897MHZ-20-R70-D-T
Internal Part NumberEIS-ABLS-4.897MHZ-20-R70-D-T
FamilyCrystals
SeriesABLS(RF)
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency4.897MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±50ppm
Load Capacitance20pF
ESR (Equivalent Series Resistance)70 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseHC49/US
Size / Dimension0.449" L x 0.185" W (11.40mm x 4.70mm)
Height0.165" (4.20mm)