Sullins Connector Solutions ESA14DTAI
ESA14DTAI picture photo
Mfg. Part Number
ESA14DTAI
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 28POS R/A .125 SLD
Datasheet Download
ESA14DTAI.pdf
Availability of ESA14DTAI
QUANTITY
ESA14DTAI Order Process
Ship out your order
Specifications of ESA14DTAI
Internal Part NumberEIS-ESA14DTAI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row14
Number of Positions28
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESA14DTAI
Related LinksESA1, ESA14DTAI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ESA14DTAI Details Description
Related parts for ESA14DTAI
IC ARM7 MCU FLASH 256K 144-LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.465" 3MM 2LD datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SCR 600V 12A TO220 ISO datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA1512 WHITE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125" datasheet.pdf