Sullins Connector Solutions ESA43DTKS
ESA43DTKS picture photo
Mfg. Part Number
ESA43DTKS
Brief Description
CONN EDGECARD 86POS DIP .125 SLD
Datasheet Download
ESA43DTKS.pdf
Availability of ESA43DTKS
QUANTITY
ESA43DTKS Order Process
Ship out your order
Specifications of ESA43DTKS
Internal Part NumberEIS-ESA43DTKS
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row43
Number of Positions86
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESA43DTKS
Related LinksESA4, ESA43DTKS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ESA43DTKS Details Description
Related parts for ESA43DTKS
RES SMD 1.8 OHM 5% 2W J BEND datasheet.pdf
CORD COIL REVERSED 6-6 BLACK 10' datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES 0.82 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 43 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 0.3 OHM 1.5W 2% AXIAL datasheet.pdf
OSC TCXO 40.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf