Sullins Connector Solutions ESC15DRAI-S734
ESC15DRAI-S734 picture photo
Mfg. Part Number
ESC15DRAI-S734
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS .100 R/A PCB
Datasheet Download
ESC15DRAI-S734.pdf
Availability of ESC15DRAI-S734
QUANTITY
ESC15DRAI-S734 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESC15DRAI-S734
Internal Part NumberEIS-ESC15DRAI-S734
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row15
Number of Positions30
Card Thickness0.031" (0.79mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESC15DRAI-S734
Related LinksESC15DR, ESC15DRAI-S734 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ESC15DRAI-S734 Details Description
Related parts for ESC15DRAI-S734
CONN SOCKET PGA ZIF 321POS GOLD datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20TSSOP datasheet.pdf
IC MOSFET DVR SYNC 4.5A HS 8SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 30 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 60KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
IC FPGA 115 I/O 208QFP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 22POS PIN datasheet.pdf
RES 61.1 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE RA SKT datasheet.pdf