Sullins Connector Solutions ESC40DRTH-S93
ESC40DRTH-S93 picture photo
Mfg. Part Number
ESC40DRTH-S93
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
ESC40DRTH-S93.pdf
Availability of ESC40DRTH-S93
QUANTITY
ESC40DRTH-S93 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESC40DRTH-S93
Internal Part NumberEIS-ESC40DRTH-S93
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row40
Number of Positions80
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESC40DRTH-S93
Related LinksESC40D, ESC40DRTH-S93 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ESC40DRTH-S93 Details Description
Related parts for ESC40DRTH-S93
CONN RECEPT W/DETENT 12POS .093 datasheet.pdf
TVS DIODE 111VWM 179VC SMD datasheet.pdf
SCR 800V 16A TO220AB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS CBL MNT PINS datasheet.pdf
CONN RCPT HSG FLAG .250 NATURAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CAP CER 18PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 5.1 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf