ST ESDA6V1P6
ESDA6V1P6 picture photo
Mfg. Part Number
ESDA6V1P6
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 3VWM SOT666IP
Datasheet Download
ESDA6V1P6.pdf
Availability of ESDA6V1P6
QUANTITY
ESDA6V1P6 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESDA6V1P6
Internal Part NumberEIS-ESDA6V1P6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsESDAxxxP6 View All Specifications
ESDAxxxP6 View All Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesESDA, TRANSIL™
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels4
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)3V
Voltage - Breakdown (Min)6.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp-
Current - Peak Pulse (10/1000µs)-
Power - Peak Pulse150W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-563, SOT-666
Supplier Device PackageSOT-666IP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESDA6V1P6
Related LinksESDA, ESDA6V1P6 Datasheet, ST Distributor
ESDA6V1P6 Details Description
Related parts for ESDA6V1P6
MIC COND ANALOG OMNI -44DB datasheet.pdf
CONN RECEPT 48POS R/A PCB PRSFT datasheet.pdf
PWRBLADE R/A LF HDR datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS INLINE SKT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 600V 22AWG YLW datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
WIDE MIRROR FRONT SURFACE 48" datasheet.pdf
350 TB SOCKET RA W/LATCH datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM QFN datasheet.pdf
CAP FILM 56NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf