| Internal Part Number | EIS-ESE-58L61A | |
| 3D Model | ESE58 Series.stp | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Category | Switches | |
| Family | Snap Action, Limit Switches | |
| Series | ESE58 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Circuit | SPST-NC | |
| Switch Function | On-Mom | |
| Current Rating | 10mA (DC) | |
| Voltage Rating - AC | - | |
| Voltage Rating - DC | 5V | |
| Actuator Type | Angled Toggle (Detector) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Termination Style | J Lead | |
| Ingress Protection | - | |
| Features | - | |
| Operating Force, Torque | 30gf | |
| Release Force | - | |
| Pretravel | - | |
| Differential Travel | - | |
| Overtravel | - | |
| Operating Position | 0.061" (1.55mm) | |
| Mechanical Life | 50,000 Cycles | |
| Electrical Life | 50,000 Cycles | |
| Operating Temperature | -10°C ~ 60°C | |