KEMET ESK105M050AC3AA
ESK105M050AC3AA picture photo
Mfg. Part Number
ESK105M050AC3AA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
ESK105M050AC3AA.pdf
Availability of ESK105M050AC3AA
QUANTITY
ESK105M050AC3AA Order Process
Ship out your order
Specifications of ESK105M050AC3AA
Internal Part NumberEIS-ESK105M050AC3AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Specifying Electrolytic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesESK
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current10mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESK105M050AC3AA
Related LinksESK105M, ESK105M050AC3AA Datasheet, KEMET Distributor
ESK105M050AC3AA Details Description
Related parts for ESK105M050AC3AA
CONN SPADE 14-16 AWG #8 PIDG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 2A 9-32VIN 1.8V datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 600V 12A TO220 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 15.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
DURABLE FLEX BELT 3X132" A MED datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 40POS TIN datasheet.pdf
IC IMAGE SENSOR 14MP RAW RGB datasheet.pdf
PLASTIC INTERNAL PANEL - PIP SER datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 9A M12 datasheet.pdf