Sullins Connector Solutions ESM18DRTH
ESM18DRTH picture photo
Mfg. Part Number
ESM18DRTH
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
ESM18DRTH.pdf
Availability of ESM18DRTH
QUANTITY
ESM18DRTH Order Process
Ship out your order
Specifications of ESM18DRTH
Internal Part NumberEIS-ESM18DRTH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row18
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESM18DRTH
Related LinksESM1, ESM18DRTH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ESM18DRTH Details Description
Related parts for ESM18DRTH
SIDACTOR BI 320V 400A TO-92 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
RES 16.4K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 139MA 12.1 OHM TH datasheet.pdf
TERMINAL END PLATE 2MM GREEN datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 30A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
KTB MOPL 4848 S2N datasheet.pdf
RES CHAS MNT 20 OHM 1% 250W datasheet.pdf