Sullins Connector Solutions ESM36DSEN-S243
ESM36DSEN-S243 picture photo
Mfg. Part Number
ESM36DSEN-S243
Brief Description
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET
Datasheet Download
ESM36DSEN-S243.pdf
Availability of ESM36DSEN-S243
QUANTITY
ESM36DSEN-S243 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESM36DSEN-S243
Internal Part NumberEIS-ESM36DSEN-S243
Number of Positions72
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESM36DSEN-S243
Related LinksESM36DS, ESM36DSEN-S243 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ESM36DSEN-S243 Details Description
Related parts for ESM36DSEN-S243
IC DAC 12BIT DL AMP/BUFF 24SOIC datasheet.pdf
RES SMD 160K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 8K 20DIP datasheet.pdf
RES SMD 3.57K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIRECTIONAL COUPLER 1880MHZ 0603 datasheet.pdf
MARKER SNAP-ON 4 1.9-2.65MM WHT datasheet.pdf
CABLE HIGH FLEX PWR W/BRAKE 15M datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 3W SMB datasheet.pdf
IC CESOP PROCESSOR 552PBGA datasheet.pdf
OPTOISO 5KV 2CH OPN COL 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 1% 1W MELF datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 150W datasheet.pdf