Sullins Connector Solutions ESM40DTMT
ESM40DTMT picture photo
Mfg. Part Number
ESM40DTMT
Brief Description
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
ESM40DTMT.pdf
Availability of ESM40DTMT
QUANTITY
ESM40DTMT Order Process
Ship out your order
Specifications of ESM40DTMT
Internal Part NumberEIS-ESM40DTMT
Number of Positions80
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
ColorBlue
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESM40DTMT
Related LinksESM4, ESM40DTMT Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ESM40DTMT Details Description
Related parts for ESM40DTMT
RES SMD 3.92KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES TEMP SENS 180 OHM 5% 1/16W datasheet.pdf
RES SMD 5.9K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 48.7 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONV DC/DC 72W 1.8V 40A NEG SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS T/H R/A datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
IC COMPARATOR HS DUAL 8-DIP datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 167MA 1.7 OHM datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf