United Chemi-Con ESMG250ETC331MHB5D
ESMG250ETC331MHB5D picture photo
Mfg. Part Number
ESMG250ETC331MHB5D
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
ESMG250ETC331MHB5D.pdf
Availability of ESMG250ETC331MHB5D
QUANTITY
ESMG250ETC331MHB5D Order Process
Ship out your order
Specifications of ESMG250ETC331MHB5D
Internal Part NumberEIS-ESMG250ETC331MHB5D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesSMG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current440mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESMG250ETC331MHB5D
Related LinksESMG250ET, ESMG250ETC331MHB5D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ESMG250ETC331MHB5D Details Description
Related parts for ESMG250ETC331MHB5D
IC BUS BUFF DVR TRI-ST 5TSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 24V IN 5V OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
INDICATOR SOLID STATE RED PNL MT datasheet.pdf
RES 25 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 15PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC FLASH 1GBIT 110NS 64FBGA datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 7SKT R/A PCB datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF P2H RADIAL datasheet.pdf