Vishay/Dale RWR78S4990BRRSL
RWR78S4990BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S4990BRRSL
Brief Description
RES 499 OHM 10W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S4990BRRSL.pdf
Availability of RWR78S4990BRRSL
QUANTITY
RWR78S4990BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S4990BRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR78S4990BRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499
Tolerance±0.1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S4990BRRSL
Related LinksRWR78S4, RWR78S4990BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S4990BRRSL Details Description
Related parts for RWR78S4990BRRSL
OPTOCOUPLER MOD SIGM-DELTA 8-DIP datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 16VC LLP10062L datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 20W STER D 40LFCSP datasheet.pdf
CABLE 4COND 26AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
14+14 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
FPA/C DO 8.0M 1746-OW 16 2W datasheet.pdf
DIODE FAST RECOVERY AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf