United Chemi-Con ESMG500ELL2R2ME11D
ESMG500ELL2R2ME11D picture photo
Mfg. Part Number
ESMG500ELL2R2ME11D
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
ESMG500ELL2R2ME11D.pdf
Availability of ESMG500ELL2R2ME11D
QUANTITY
ESMG500ELL2R2ME11D Order Process
Ship out your order
Specifications of ESMG500ELL2R2ME11D
Internal Part NumberEIS-ESMG500ELL2R2ME11D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSMG
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current28mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESMG500ELL2R2ME11D
Related LinksESMG500EL, ESMG500ELL2R2ME11D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ESMG500ELL2R2ME11D Details Description
Related parts for ESMG500ELL2R2ME11D
FIXED IND 4.7UH 8.5A 8.8 MOHM datasheet.pdf
RELAY OPTO AC/DC 100V 1.1A 8-SMD datasheet.pdf
VARISTOR 247V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) Wire Leads datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
RD-50 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
ELECTRONIC HOUSING PCB INSERTION datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 3KV X7R RADIAL datasheet.pdf
CUSTOMER GAGE(WIRW,22-16) datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf