United Chemi-Con ESMG500ETD470MF11D
ESMG500ETD470MF11D picture photo
Mfg. Part Number
ESMG500ETD470MF11D
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
ESMG500ETD470MF11D.pdf
Availability of ESMG500ETD470MF11D
QUANTITY
ESMG500ETD470MF11D Order Process
Ship out your order
Specifications of ESMG500ETD470MF11D
Internal Part NumberEIS-ESMG500ETD470MF11D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesSMG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current155mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESMG500ETD470MF11D
Related LinksESMG500ET, ESMG500ETD470MF11D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ESMG500ETD470MF11D Details Description
Related parts for ESMG500ETD470MF11D
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA SOD523 datasheet.pdf
RES 56.0 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 19F OLIVE datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
DIN-POWER FIXING BRACKET B RIGHT datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS DL .100" GOLD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CONN PLUG 34POS INLINE SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 500MW DO214AC datasheet.pdf