United Chemi-Con ESMG6R3ELL102MHB5D
ESMG6R3ELL102MHB5D picture photo
Mfg. Part Number
ESMG6R3ELL102MHB5D
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
ESMG6R3ELL102MHB5D.pdf
Availability of ESMG6R3ELL102MHB5D
QUANTITY
ESMG6R3ELL102MHB5D Order Process
Ship out your order
Specifications of ESMG6R3ELL102MHB5D
Internal Part NumberEIS-ESMG6R3ELL102MHB5D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesSMG
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current540mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESMG6R3ELL102MHB5D
Related LinksESMG6R3EL, ESMG6R3ELL102MHB5D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ESMG6R3ELL102MHB5D Details Description
Related parts for ESMG6R3ELL102MHB5D
IC MULTIPLEXER QUAD 2:1 28-PLCC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 110A PLUS220 datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
THERMASHIELD T6 WRAP 1/2" X 4' datasheet.pdf
RES SMD 0.05 OHM 5W 4320 WIDE datasheet.pdf
THERMAL PAD 24X21.01X5MM datasheet.pdf
IC EEPROM 1K 8SOIC datasheet.pdf
IC HALL SENSOR DGTL SW TO-92 datasheet.pdf
TVS DIODE 48VWM 77.4VC SOD-123 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 3W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.1 OHM 5% 50W datasheet.pdf