Epson SG-211SDE 54.0000MT3
SG-211SDE 54.0000MT3 picture photo
Mfg. Part Number
SG-211SDE 54.0000MT3
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 54.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
SG-211SDE 54.0000MT3.pdf
Availability of SG-211SDE 54.0000MT3
QUANTITY
SG-211SDE 54.0000MT3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SG-211SDE 54.0000MT3
Internal Part NumberEIS-SG-211SDE 54.0000MT3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSPXO and VCXO
Standard Package250
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSG-211S*E
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency54MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±15ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.031" (0.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)5µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SG-211SDE 54.0000MT3
Related LinksSG-211SDE , SG-211SDE 54.0000MT3 Datasheet, Epson Distributor
SG-211SDE 54.0000MT3 Details Description
Related parts for SG-211SDE 54.0000MT3
QB 18-6 datasheet.pdf
SENSOR ACCEL 3-AXIS +/-2.5 16QFN datasheet.pdf
CONN HEADER .8MM 50POS SMD datasheet.pdf
RES 97.6K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
MX150 ASSY 1.5 RCPT 1X5 LTGY B/5 datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .156 RA 36POS datasheet.pdf
381 TB SPRING PLUG datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf