United Chemi-Con ESMH201VNN471MR25T
ESMH201VNN471MR25T picture photo
Mfg. Part Number
ESMH201VNN471MR25T
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
ESMH201VNN471MR25T.pdf
Availability of ESMH201VNN471MR25T
QUANTITY
ESMH201VNN471MR25T Order Process
Ship out your order
Specifications of ESMH201VNN471MR25T
Internal Part NumberEIS-ESMH201VNN471MR25T
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)353 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.8A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESMH201VNN471MR25T
Related LinksESMH201VN, ESMH201VNN471MR25T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ESMH201VNN471MR25T Details Description
Related parts for ESMH201VNN471MR25T
IC CNTRLR HOTSWAP LOADSHAR16SSOP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP-8POS OPEN FRAME datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS R/A PCB TIN datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 42POS 2MM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 0.12UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 3W DO216AA datasheet.pdf