United Chemi-Con ESMH250VSN822MP35T
ESMH250VSN822MP35T picture photo
Mfg. Part Number
ESMH250VSN822MP35T
Brief Description
CAP ALUM 8200UF 20% 25V SNAP
Datasheet Download
ESMH250VSN822MP35T.pdf
Availability of ESMH250VSN822MP35T
QUANTITY
ESMH250VSN822MP35T Order Process
Ship out your order
Specifications of ESMH250VSN822MP35T
Internal Part NumberEIS-ESMH250VSN822MP35T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Capacitance8200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)61 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.72A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESMH250VSN822MP35T
Related LinksESMH250VS, ESMH250VSN822MP35T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ESMH250VSN822MP35T Details Description
Related parts for ESMH250VSN822MP35T
IC MCU ARM7 2MB FLASH 120BGA datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.171" NYLON 1/2" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 2A PMDS datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 100V X7R 1808 datasheet.pdf
ANT TWO-WAY 450-470MHZ 1/4W TNX datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15, 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf