United Chemi-Con ESMH350VSN153MA35T
ESMH350VSN153MA35T picture photo
Mfg. Part Number
ESMH350VSN153MA35T
Brief Description
CAP ALUM 15000UF 20% 35V SNAP
Datasheet Download
ESMH350VSN153MA35T.pdf
Availability of ESMH350VSN153MA35T
QUANTITY
ESMH350VSN153MA35T Order Process
Ship out your order
Specifications of ESMH350VSN153MA35T
Internal Part NumberEIS-ESMH350VSN153MA35T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Capacitance15000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5.01A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESMH350VSN153MA35T
Related LinksESMH350VS, ESMH350VSN153MA35T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ESMH350VSN153MA35T Details Description
Related parts for ESMH350VSN153MA35T
CONN HEADER .100 DUAL R/A 68POS datasheet.pdf
TERM BLOCK SPADE #8 STUD INSUL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 23.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS SKT datasheet.pdf
MOSFET N CH 600V 15.8A TO-220SIS datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 5A SPST datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 3A 13.7 MOHM TH datasheet.pdf
SWITCH REED SPDT 1.5A 55-75 A/T datasheet.pdf