United Chemi-Con ESMH451VSN471MA50S
ESMH451VSN471MA50S picture photo
Mfg. Part Number
ESMH451VSN471MA50S
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
ESMH451VSN471MA50S.pdf
Availability of ESMH451VSN471MA50S
QUANTITY
ESMH451VSN471MA50S Order Process
Ship out your order
Specifications of ESMH451VSN471MA50S
Internal Part NumberEIS-ESMH451VSN471MA50S
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)529 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.53A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESMH451VSN471MA50S
Related LinksESMH451VS, ESMH451VSN471MA50S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ESMH451VSN471MA50S Details Description
Related parts for ESMH451VSN471MA50S
CONN EDGECARD 122PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC JK TYPE NEG TRG DUAL 16SOP datasheet.pdf
SENSOR 750PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 90A TO252-3 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 63V 10% 3024 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS T/H datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 50A 480VAC datasheet.pdf