Avago Technologies US, Inc. HLMP-EG15-SV000
HLMP-EG15-SV000 picture photo
Mfg. Part Number
HLMP-EG15-SV000
Brief Description
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H
Datasheet Download
HLMP-EG15-SV000.pdf
Availability of HLMP-EG15-SV000
QUANTITY
HLMP-EG15-SV000 Order Process
Ship out your order
Specifications of HLMP-EG15-SV000
Internal Part NumberEIS-HLMP-EG15-SV000
PackagingBulk
ColorRed
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating3700mcd
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 5mm (T-1 3/4), 5.00mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.9V
Current - Test20mA
Viewing Angle15°
Mounting TypeThrough Hole
Wavelength - Dominant626nm
Wavelength - Peak635nm
Size / Dimension-
Height (Max)8.91mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HLMP-EG15-SV000
Related LinksHLMP-EG, HLMP-EG15-SV000 Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
HLMP-EG15-SV000 Details Description
Related parts for HLMP-EG15-SV000
DIODE SCHOTTKY 15V 19A TO220AC datasheet.pdf
MODULE OEM 2.4GHZ SPREAD SPECTRM datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS 22AWG MTA-100 datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
RES SMD 0.033 OHM 5% 1W 2615 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
CONN LINE SOURCE CRIMP 1POS datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CAP CER 51PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
IC CURR LIMIT SWITCH datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 2% 5W 0505 datasheet.pdf