Littelfuse L60030M3PQDIN
L60030M3PQDIN picture photo
Mfg. Part Number
L60030M3PQDIN
Manufacturer
Product Category
Fuseholders
Brief Description
FUSE BLOK CART 600V 30A DIN RAIL
Datasheet Download
L60030M3PQDIN.pdf
Availability of L60030M3PQDIN
QUANTITY
L60030M3PQDIN Order Process
Ship out your order
Specifications of L60030M3PQDIN
Internal Part NumberEIS-L60030M3PQDIN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyFuseholders
SeriesL600
Fuseholder TypeBlock
Fuse TypeCartridge
For Use With/Related ProductsMIDGET
Fuse Size13/32" Dia x 1-1/2" L (10.3mm x 38.1mm)
Number of Circuits3
Voltage600V
Current Rating30A
Mounting TypeDIN Rail
Orientation-
Termination StyleScrew Terminal, Pressure Plate, Quick Connect
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishTin
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L60030M3PQDIN
Related LinksL60030, L60030M3PQDIN Datasheet, Littelfuse Distributor
L60030M3PQDIN Details Description
Related parts for L60030M3PQDIN
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
KIT ESD ETHERNET/PROTECTION datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
LED MT SR VERT 1.165" 3MM 2LD datasheet.pdf
LENS 7POS WIDE 38MM RND 10.6MM datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 400VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 1/8 BK 48" datasheet.pdf
LPP 7.62/90/13 OG datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 130PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
XG4 24AWG 7/32 4PR BRAID 300V datasheet.pdf