Orion Fans OD180APL-48HB
OD180APL-48HB picture photo
Mfg. Part Number
OD180APL-48HB
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 180X65MM 48VDC WIRE
Datasheet Download
OD180APL-48HB.pdf
Availability of OD180APL-48HB
QUANTITY
OD180APL-48HB Order Process
Ship out your order
Specifications of OD180APL-48HB
Internal Part NumberEIS-OD180APL-48HB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSelection Guide
Standard Wire Colors For Fans
Product Training ModulesDC Fans
Standard Package10
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesOD180APL
Voltage - Rated48VDC
Size / DimensionSquare - 180mm L x 180mm H x 65mm W
Air Flow470.0 CFM (13.31m³/min)
Static Pressure1.200 in H2O (298.9 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise65 dB
Power (Watts)49.4W
RPM3500 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
Current Rating1.03A
Voltage Range-
Life Expectancy60000 hrs @ 40°C
Material - FrameAluminum
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD180APL-48HB
Related LinksOD180A, OD180APL-48HB Datasheet, Orion Fans Distributor
OD180APL-48HB Details Description
Related parts for OD180APL-48HB
IC OPAMP GP 14DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 35V 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.37K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG JAM NUT RCPT 32POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
RF SWITCH 4GHZ SP4T datasheet.pdf
BUSHING SPLIT 0.500" NYLON BLACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
SENSOR FORCE LOAD CELL 10000LBS datasheet.pdf
CAP CER 220PF 16V NP0 0603 datasheet.pdf