United Chemi-Con ESMH500VSN682MP50S
ESMH500VSN682MP50S picture photo
Mfg. Part Number
ESMH500VSN682MP50S
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 50V SNAP
Datasheet Download
ESMH500VSN682MP50S.pdf
Availability of ESMH500VSN682MP50S
QUANTITY
ESMH500VSN682MP50S Order Process
Ship out your order
Specifications of ESMH500VSN682MP50S
Internal Part NumberEIS-ESMH500VSN682MP50S
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)49 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.81A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESMH500VSN682MP50S
Related LinksESMH500VS, ESMH500VSN682MP50S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ESMH500VSN682MP50S Details Description
Related parts for ESMH500VSN682MP50S
IC Z8 GP MCU 8K OTP 28DIP datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 200V X7R 2225 datasheet.pdf
IC HEX INVERTER 14-SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 10% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
LED CBI 5MM YLW WATER CLEAR DUAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
LAPPING FILM 5 MICRON datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 37POS SKT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 2A DO204AC datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 5% 1600VDC AXIAL datasheet.pdf